Bizi Takip Edin!

Hakan Odabaşı

Genel Koordinatör - Klasik Bale Eğitmeni

1968 yılında Ankara'da doğdu.1980 -1981 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'ne girdi. Orta ve lise devresini İzmir'de, lisans devresini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda tamamladı.

1988-1989 sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne stajyer bale sanatçısı olarak katıldı.1989-1990 sezonunda stajını tamamlayarak kadrolu bale sanatçısı olarak çalışmaya başladı.1991 yılında Amerika'da düzenlenen Uluslararası Jackson Bale Yarışması'na Türkiye'yi temsilen katıldı.

Daha önceki yıllarda Hoytur Folklor Derneği'ne bağlı olarak Fransa, İtalya, Bulgaristan ve Yugoslavya'ya Türkiye'yi temsilen halk oyunları ekipleriyle yarışma ve festivallere katılmıştır.

Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde, yurtiçinde 30 ayrı şehirde, yurtdışında 10 ayrı ülkeye Almanya(3 kez) İngiltere, Hollanda, Çin (5 kez), Hırvatistan (2 kez), K.K.T.C (2 kez), Pakistan, Fas, Türkmenistan, Portekiz yapılan turnelerde dansçı ve yönetici olarak görev aldı.

Çok değerli yabancı ve Türk koreograflarla çalıştı. Bu isimlerden bazıları ; Andre Prokovsky, Yuri Papko, Valeri Panov , Uwe Scholz, Maurisio Wajnrot, Robert North, Marcia Haydee, Karl Burnett, Lorca Massine, Julian Moss, Natalia-Shergei Tereshenko, Nukri-Medeia Magalashvili ve Mehmet Balkan, Merih Çimenciler, Suna Şenel, Uğur Seyrek, Beyhan Murhpy, Evinç Sunal, Armağan Davran, Volkan Ersoy… 1988 sezonundan bugüne kadar 100'ün üzerinde eserde solist dansçı olarak görev aldı. Bu eserlerden bazıları; Budala, Kuğu Gölü, Şımarık Kız, Giselle, Romeo & Juliet, Fındıkkıran, Üç Silahşörler, Notre Dame'ın Kamburu, La Bayadere, Don Kişot, Şehrazat, Yedi Güzeller, Uyuyan Güzel, Le Corsaire, Kamelyalı Kadın , Anna Karenina, Cinderella, Barbaros, Güldestan, Zorba, Carmina Burana, Beethoven, This Is Your Life, Medea, Damdaki Kemancı, Carmen, Troy Game, Bolero, Tango Plus, Çeşmebaşı, Who Cares, Turnpike, Çanakkale Şehitleri, Mavi Gözlü Dev, Bir Yaz Gecesi Rüyası (MDT), Arda Boyları (MDT), Çalıkuşu, Alatango, İnsancık, Harem, V. Murat , Entre Dos Aguas, Kont Dracula, Coppelia, Hırçın Kız, Cinderella (MDT), Hamlet, Yevgeni Onyegin, Frida(MDT)...

Ülkemizde düzenlenen ve Genel Müdürlüğümüzün organizasyonları olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nda dansçı ve yönetici olarak görev aldı. Ayrıca Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Bale Başkoreograflığı'na bağlı olarak 9 yıl Bale İdari Müdürlüğü görevinde bulundu.

Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sergilenen 3 eserde koreografi çalışmaları yaptı. İki tiyatro eserinde de dansçı olarak görev aldı. TRT radyosunda seslendirme, TRT televizyonunda yayınlanmış olan Taş Ocağı dizisinde oynamış ve TRT'nin çocuk programları kuşağında gösterilen Susam Sokağı programında Minik Kuş rolünü canlandırmıştır.

2010 yılında 8. Uluslararası Bodrum Bale Festivali Festival Başkanı, 2013 Çin'de Türk Kültür Yılı Projesinde Proje Asistanı olarak görev almıştır. 2014 yılı içerisinde Bodrum'da 4. sü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türk Dili Konuşan Ülkeler Konseyi Zirvesi'nin organizasyonunda görev almıştır.

Antalya Devlet Opera ve Balesinde Notre Dame'ın Kamburu, Samsun Devlet Opera ve Balesinde Üç Silahşörler eserinde misafir sanatçı olarak dans etti.

2012-2014 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde İl Koordinatörü görevini yapmıştır. 2015 yılı Mayıs ayı itibari ile tekrar İl Koordinatörlüğü görevine atanmıştır. Daha sonra 2017 - 2019 yılları arasında Bale Başkoreograf olarak görev yapmıştır. Sanatçı, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü'nde sergilenmekte olan klasik bale ve modern dans eserlerinde repetitör ve aktif olarak dans etmektedir.

Diğer Oyuncularımız
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et