Bizi Takip Edin!

Karagöz Hacivat Ormanda

KONUSU

Günlerden bir gün Hacivat can arkadaşı Karagözü sohbete çağırır. Ancak o gün Karagöz biraz hastadır ve Hacivat’a gelemeyeceğini söyler. Hacivat çok ısrar edince Karagözle kavga ederler ve Hacivat küsüp gider. Karagöz arkadaşını kırdığı için çok üzülür ve onu aramaya çıkar. Karagözün yolu mutsuzlar ormanına, Hacivat’ın yolu mutlular ormanına düşer. Mutsuzlar ormanında yaşayan aslan ve maymun, insanların kirlettiği, yakıp yıktığı ormanda hiçbir şey yapmadan, sürekli şikâyet ederek yaşarlar. Bu misafirperver olmayan hayvanlarla anlaşmaya çalışan Karagöz, Hacivat’ı burada bulamayacağını anlar ve yola devam eder. Yolda bir köylüyle karşılaşır ve maalesef o köylünün ormanı yaktığını anlar. Köylü kaçar karagöz ise orman yangını söndürmek için yardıma gider. Jandarmalar orman yangını söndürür ve suçluyu yakalar. Bu sırada Hacivat mutlular ormanına gelmiştir. Burada zürafa ve tavşan barış içinde ve ormanlarını koruyarak yaşarlar. Ancak çıkan yangında zürafa çocuğunu, tavşan da kardeşini kaybetmiştir. Onları aramak isterler ancak kendileri de yangından dolayı biraz hastadırlar. Hacivat’ı sevecenlikle karşılarlar ve ondan yardım isterler. Hacivat hayvanlara yardım etmek için yola koyulduğu sırada Karagöz çıkagelir. İki arkadaş kavuşurlar ve birbirlerinden özür dileyip barışırlar. Hayvanları arama işini de birlikte üstlenirler. Orman yangınını ve mutsuzlar ormanının pisliğini gören Karagöz ve Hacivat bu durumu düzeltmek ister. Mutsuzlar ormanına gidip aslan ve maymunla konuşarak onlara yaptıklarının yanlış olduğunu anlatırlar. Hatalarını anlayan hayvanlar el ele verip ormanı temizler ve birlikte yaşamaya başlar. Hacivat ve Karagöz de evlerine döner.

Geleneksel Türk Tiyatromuzun sürekli zıtlaşan ama asla ayrılmayan iki karakteri Karagöz ve Hacivat oyunuzda çocuklarla arkadaşlık, yardımseverlik, sorumluluk ve dünyayı koruma konusunda hem sohbet ediyor hem de fikir alışverişinde bulunuyorlar.

Diğer Oyunlarımız
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam