Bizi Takip Edin!

Ankara'da Genç Bir Tiyatro

26/08/2019

Ankara ‘da, elli kişilik seyirci kapasitesine sahip bir sahnede faaliyet gösteren Kulis Sanat Tiyatrosu, profesyonel yönetmen, oyuncu ve müzisyenlerden oluşan çalışanları ile genç bir ekip. Topluluğun kurucuları Emre Yurttakalın ve Serkan Melikoğlu amaçlarını “… iyi sanata, insana – topluma yararlı sanata katkı vermek ve aydınlık bir ülke, aydınlık, barışçıl bir dünyaya sanat yoluyla, geleceğin genç sanatçılarının var olması yoluyla estetik bir çağrı yapmak” olarak tanımlıyor.

Kulis Sanat Tiyatrosu bu sezon Anthony Horowitz tarafından yazılan, Zeynep Avcı tarafından Türkçeleştirilen Ermişler ya da Günahkarlar adlı oyunu sahneliyor. İki perde olan oyun, serim, düğüm ve çözüm bölümleri ile dişe dokunur bir metin ya da zeki bir yazarın kaleminden çıkan iyi oyun olarak tanımlanabilir. Anthony Horowitz, Londra doğumlu zengin bir ailenin çocuğudur. Yazarın gençlik yıllarında babası iflas etmiş ve başka bir isimle İsviçre bankalarına aktardığı servetine aile hiç bir zaman ulaşamamıştır. Aslında Anthony Horowitz küçük yaşta yazar olmaya karar vermiştir. Yazarlık sürecinde babasının kütüphanesi ve annesinin ona çocuk yaşta hediye ettiği Drakula gibi gerilim romanlarının etkisi vardır.

BİR AKIL HASTANESİ

Yazarın Ermişler ya da Günahkarlar adlı oyunu hüküm giymiş akıl hastalarının barındığı Fairfields adlı bir hastanede geçer. Hastane seri katilleri iyileştirmek amacını taşıyan, deneysel bir yaklaşımla yönetilmektedir. Yazar hastaların sağaltım yöntemini oyunda şöyle özetler: “… Doktor Moreno, Viyana’daki evinin bahçesinde oynayan çocuklardan esinlenmişti. Oyun oynamanın, oyun sırasındaki eylemlerin tedavi sürecinde kullanılabileceğini düşündü. Hastaların, kendilerini anne-babalarının, çocuklarının, karı ya da ya kocalarının yerine koyarak rol yapmaya teşvik ediyordu. Böylece bu ilişkilerin neden rahatsız edici duygular ortaya çıkardığını bulmaya çalışıyordu”.

Seyirci sahne açıldığında hastanenin sorumlu doktoru olan Dr. Farquhar’ın çalışma odasını görür. Odada onunla röportaj yapmak için bekleyen Mark Styler bulunmaktadır. Seri katiller hakkında kitap yazan Styler, hastaneye yeni kitabı için Fairfields’de yatan Easterman’la ile görüşmek üzere gelmiştir. Oyunun devamında oldukça ilginç ve şaşırtıcı bir süreç yaşanır. Bu süreci size aktarmayacağım zira oyunda görmek daha heyecanlı olacaktır. Ancak şunu söylemeden geçemeyeceğim hiçbir şey göründüğü ya da tahmin edildiği gibi gerçekleşmiyor. Yönetmen Erhan Gökgücü oyunu “algı yönetimi” bazında belirlediği toplumsal bir bakış ile sahneliyor ve bu görüşü oyun broşüründe şu cümlelerle ifade ediyor:” Kaotik bir dünyada yaşıyoruz. Kavramlar birbirine karışmaya, anlam değiştirmeye başladı. Ermişler, günahkarlar sık sık yer değiştiriyorlar ve bir dolu etken gündeme oturtuluveriyor, kavramların yeni anlamlarını benimsememiz için. Bu kaos’ ta kazançlı çıkan kimdir? Doğruyu, iyiyi, gerekiri nasıl bulacağız?”.

SÜRPRİZLERİNİ KORUMAYI BAŞARIYOR

Sahnelemede yönetmenin toplumsal zeminde tartıştığı “ermişlik” ya da “günahkarlık” kavramı, oyunun matematiğine uygun bir görsellikle seyirciye sunuluyor. Oyun sürprizleri bozulmadan, karakterler deforme edilmeden ve seyirci zorlanmadan görselleştiriliyor. Ayrıca metindeki ironi dozunda tutulan bir komedi anlayışı ile aktarılıyor. Bu nedenle oyunu izleyenler metni merak ediyor ve atılan her yeni düğümde biraz daha geriliyor, ama bu süreçte sahnedeki karakterlere gülerek bakabileceği yakın bir açıyı da hiç bir zaman kaybetmiyor. Oyunda Styler rolünde Emre Yurttakalın, Dr.Farquhar rolünde Ali Büyükkartal, Hemşire Plimpton rolünde Nazife Oğlakçıoğlu ve Borson rolünde Sezgin Özteke görev yapıyor. Ali Büyükkartal’ı komedi kalıplarını, rolünün inandırıcılığına zarar vermeden iyi bir beden ve ses kullanımı ile yansıttığı için, Emre Yurttakalan’ı oyunun kırılma noktalarına yaptığı doğru vurgularla, karakterin değişimini seyirciye aktardığı için kutluyorum.. Kulis Sanat Tiyatrosu Ermişler ya da Günahkarlar’ı Haziran ayında Ankara’da tekrar sahneleyecek. İyi bir oyun, kaçırmayın.

En Günceller
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam